Fabryka chińskich samochodów przy polskiej granicy

company-186980_1280Jeden z chińskich producentów samochodów elektrycznych uruchomił produkcję swoich pojazdów na terenie Saksonii.

Mowa tutaj Beijing WKW Automotive Parts, której nowa fabryka położona jest zaledwie kilka kilometrów od polskiego Zgorzelca. To już kolejna zagraniczna inwestycja, jaka została przyciągnięta w ostatnim czasie przez tereny wspomnianej już Saksonii.

Nie będzie to kolejny serwis samochodowy, w którym będzie można skorzystać z takich usług jak czyszczenie wtryskiwaczy, jednakże pełnoprawna fabryka zajmująca się produkcją pojazdów chińskiego producenta. Chińscy inwestorzy planują zainwestować ponad miliard euro, dzięki czemu pracę w nowej fabryce znajdzie nawet około tysiąc osób. We wspomnianej fabryce, Chińczycy zamierzają produkować swoje samochody z wyższych półek cenowych, czyli klasy „premium”.

To nie pierwsza taka inwestycja na terenie Saksonii w ostatnim czasie. W tym niemieckim landzie swoje fabryki posiada już wiele niemieckich koncernów, takich jak chociażby BMW czy Volkswagen. Ten ostatni zawarł z Saksonią umowę partnerską, na podstawie której mają wspierać cyfryzację oraz rozwój środków transportu z napędem elektrycznym. Dzięki takiemu podejściu do sprawy, stolica Saksonii ma stać się wręcz wizytówką zrównoważonego rozwoju. Będzie również swoistym miastem modelowym, w którym testowane będą najnowsze rozwiązania technologiczne – chociażby za pomocą komunikacji miejskiej.

Trzeba przyznać, że włodarze Saksonii bardzo mocno ukierunkowali się na rozwój motoryzacji w ekologicznym kierunku. Można to stwierdzić nie tylko po pozwoleniach na tworzenie się kolejnych fabryk znanych koncernów, ale głównie przez prowadzoną politykę zrównoważonego rozwoju. Elektryczne pojazdy mają być niebawem wykorzystywane przez lokalne służby oraz komunikację publiczną. Przewidziany został również budżet na inwestycje związane z rozbudową infrastruktury ładowania, bez której wcześniejsze założenia nie mają wielkiej racji bytu.

Warto jeszcze nadmienić, że u naszych zachodnich sąsiadów liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych wynosi aktualnie ponad 60 tysięcy. Nie są to oczywiście wszystko samochody stricte na prąd, aczkolwiek znajdują się wśród nich hybrydy oraz naturalnie samochody napędzane tylko i wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz