Dlaczego warto odwiedzić Augustów?

Wiele osób woli spędzać urlop w Polsce niż za granicą. Nie można zaprzeczyć temu, że w naszym kraju nie brakuje pięknych miast, które zapewniają doskonałe warunki do wypoczynku. Wśród miejsc, które zasługują na szczególną uwagę, znajduje się Augustów.

Położenie i historia miasta

Augustów to miasto położone w województwie podlaskim, będące siedzibą powiatu augustowskiego. Miasto znajduje się na terenie Równiny Augustowskiej, która wchodzi w skład Pojezierza Litewskiego. Przez miasto przepływa rzeka Netta. Augustów otoczony jest z trzech stron Puszczą Augustowską. Prawa miejskie Augustów otrzymał w 1557 roku od król Zygmunta Augusta. Do roku 1569 Augustów znajdował się na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W czasach zaborów miasto najpierw znajdowało się w zaborze pruskim, natomiast po Kongresie Wiedeńskim weszło w skład Królestwa Polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto tutaj rozbudowę bazy wypoczynkowej.

Atrakcje Augustowa

Na terenie Augustowa znajduje się wiele ważnych zabytków historycznych. W centrum częściowo zachował się układ urbanistyczny miasta z XVI-XIX wieku. Jednym z najstarszych w pełni zachowanych budynków jest Kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta 28, którą zbudowano w latach 1800-1801. W pobliżu znajduje się także kilkanaście kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Na uwagę zasługują również tutejsze cmentarze oraz obiekty sakralne. Cmentarz parafialny został utworzony na początku XIX wieku. Znajdują się tutaj także cmentarz żołnierzy radzieckich oraz cmentarz żydowski. Spośród obiektów sakralnych warto wyróżnić Kościół MB Częstochowskiej z końca XIX wwieku i Zespół sakralny w Studzienicznej w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Oczywiście, istotne znaczenie ma także tutejsza przyroda. Słoneczne dni można spędzić na przykład nad pięknym jeziorem.

Udogodnienia dla turystów

Turyści przybywający do Augustowa mają zapewnioną bardzo dobrą ofertę noclegowo- gastronomiczną. W wielu tutejszych restauracjach można spróbować potraw regionalnych. W kuchni Podlasia znajduje się wiele dań inspirowanych kuchniami takich krajów jak Litwa, Ukraina i Białoruś. W mieście można znaleźć miejsca noclegowe o różnym standardzie. Osoby, którym zależy na wysokim standardzie, zaprasza między innymi Pensjonat Vita.

Przed wyjazdem do Augustowa warto zakupić dobry przewodnik turystyczny. Dzięki temu można być pewnym, że nie przegapi się żadnych atrakcji w tym mieście, a wypoczynek będzie naprawdę udany.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz