Dlaczego Polacy czytają blogi?

Wzrasta ilość użytkowników Internetu, którzy namiętnie czytają różnorodne blogi. Zwiększa się również ilość twórców elektronicznego pamiętnika, bowiem bardzo wiele osób stwierdza, że ma coś do przekazania światu. Jak to więc jest z tymi blogami w Polsce?

Dlaczego blogi?

Jeszcze parę lat temu blogi dotyczyły głównie spraw codziennych. Ludzie przenieśli słowa z pamiętników tradycyjnych na te cyfrowe. I spotkało się to z dużym zainteresowaniem. Bo Polacy uwielbiają dyskutować, rozmawiać szczególnie wtedy, kiedy pozostają anonimowi. Z biegiem lat rozwinęły się blogi tematyczne, opowiadające o różnych pasjach, gdzie można było zaczerpnąć wiedzy na przykład na temat gotowania – do dziś blogi kulinarne cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Panie rozpoczęły wymianę przepisów i efektów kuchennych eksperymentów. Dla wielu Polaków nie ma innego sposobu na zapoznanie się z jakimś produktem niż polecenie go np. przez blogerkę modową. To dlatego blogi stały się tak ważnym źródłem informacji..

Biznes także nie został obojętny na blogową modę – wielu coachów rozpoczęło pisanie blogów na temat rozwoju osobistego. Także przedsiębiorstwa prowadzą swoje blogi o wiele chętniej niż kilka lat temu. Wpływ miało na to także pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Prawdziwą furorę w ostatnim czasie robią blogi edukacyjne. Ale nie takie, gdzie znajdziemy nudne wpisy na temat cząsteczek atomu. Ludzi interesuje bardziej nauka w codziennym wydaniu, mająca zastosowanie dla przeciętnego Kowalskiego i dlatego szukają oni takich treści, do których będą mogli się odnieść. Bardzo modne są również blogi lifestylowe, gdzie zainteresowani mogą śledzić nowinki technologiczne, najnowsze trendy w modzie czy zdrowym odżywianiu oraz szereg innych tematów, związanych z trybem życia.

Zainteresowanie blogami edukacyjnymi czy blogami lifestylowymi może dziwić że według względu na fakt, że Polacy czytają coraz mniej książek. Z drugiej strony jest to jasny sygnał, że może przerzucili oni swoją aktywność głównie na krótkie, łatwoprzyswajalne internetowe wpisy. Blogi czyta się po prostu łatwiej. Są napisane językiem bardziej odpowiadającym współczesnym ludziom. Nie wszystkie skłaniają do głębszych przemyśleń, są po prostu na tu i teraz. Ciekawe wpisy są chętnie udostępniane na portalach społecznościowych i grupa znajomych może w szybki sposób podyskutować na jakiś temat.

Jak wyszukać wartościowego bloga?

Jest to zadanie niezwykle trudne, bo często zdarza się, że te wartościowe lecz mniej popularne blogi edukacyjne nie są w stanie odpowiednio się wypromować bez przeznaczenia pewnych środków finansowych na reklamę. Zawsze jednak można szukać w wyszukiwarce po interesujących nas tematach. Blogiem edukacyjnym, jaki można polecić jest na pewno edutorial.pl gdzie znajdziemy wiele ciekawostek takich jak chociażby zjawiska astronomiczne, które każdy musi zobaczyć czy wskazówki porady jak efektywniej uczyć się języków obcych. Dużo blogów lifestylowych posiada swoje profile na portalach społecznościowych i często zdarza się, że właśnie tam trafimy na nie po raz pierwszy. Najczęściej za pośrednictwem znajomych.

Podsumowując blogi lifestylowe czy edukacyjne, aby były chętnie czytane, muszą zawierać ciekawą tematykę, być napisane tzw. lekkim piórem oraz dobrze wypromowane. Polacy lubią je czytać, ponieważ wraz z postępem technologicznym duża część ich życia przeniosła się właśnie do Internetu, w związku z czym najzwyczajniej w świecie dostęp do tego typu treści jest znacznie ułatwiony.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz