Dieta paleo – zalety, porady, historia

fingers-1869182_640Dieta paleo jest jedną z najpopularniejszych i najmodniejszych ostatnimi czasy diet. Stworzył ją doktor Lorein Cordain – a raczej można powiedzieć, że odkrył, gdyż nawiązuje ona do tego, co przed wieloma wiekami i tysiącleciami jedli nasi przodkowie. Dieta paleo nazywana jest również dietą jaskiniowców. I choć brzmi to zabawnie, mnóstwo zadowolonych z niej ludzi poleca ją innym. Co można zyskać dzięki przejściu na nią i jakich głównych zasad należy przestrzegać?

Skąd się wzięła dieta paleo?

Doktor Lorein Cordain doskonale zna się na sposobach odżywiania przodków współczesnego człowieka – jest bowiem ekspertem w tej dziedzinie. Bada nawyki żywieniowe dawnych ludzi, zatem dobrze poznał elementy diety jaskiniowców. Stwierdził on, że nasze organizmy – choć od tamtego czasu bardzo ewoluowały – w niektórych względach w niczym się przecież od dawnych nie różnią. Dlatego współczesny człowiek nie jest dostosowany do życia, jakie prowadzi – nasza mała aktywność fizyczna, a przede wszystkim sposób odżywiania działa tylko i wyłącznie na naszą szkodę.

Doktor Cordain zaleca zatem powrót do źródeł – opracował więc dietę paleo i swoje wnioski oraz zalecenia umieścił w popularnej książce „Dieta paleo”.

Dieta paleo – zasady i wskazówki

Dieta paleo opiera się przede wszystkim na chudym mięsie, rybach, owocach, a także warzywach liściastych, kapustnych i korzeniowych. Jak widać, dieta eliminuje produkty przetworzone, produkty zbożowe, rafinowane cukry, wysokoprzetworzone tłuszcze, a także alkohol. Dopuszczalne są za to jajka, orzechy, ziemniaki, suszone owoce, oliwa z oliwek i wino – ponieważ rzeczywiście ma ono zbawienny wpływ na nasz organizm. Produkty te jednak warto stosować w ograniczonych ilościach.

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ specjaliści twierdzą, że te zbędne składniki w czasach współczesnych stanowią około 70% naszej diety, gdy tymczasem w czasach prehistorycznych dieta człowieka obfitowała przede wszystkim w żelazo hemowe, jod, cynk, witaminę A, D i kwasy tłuszczowe omega-3. Teraz często słyszy się o potrzebach ich zwiększonej suplementacji i chorobach wynikłych z ich braku – to dlatego, że nasze organizmy nie zdążyły się przystosować do pewnych żywieniowych zmian. Jeśli ktoś jest więc zainteresowany poprawą swojego zdrowia, samopoczucia oraz schudnięciem, powinien rozpocząć dietę paleo. Najlepiej zgłosić się do OptiDiet i zakupić gotowy, opracowany jadłospis wraz z dostawą zgodnych z ową dietą produktów i dań. Największym wrogiem diety jest brak czasu na przygotowanie jej elementów – dlatego podobny catering dietetyczny może stanowić rozwiązanie problemu. To krok w lepszą, zdrowszą przyszłość!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz