Czysty basen – pamiętaj o tych kilku zasadach!

ico1_basen_w_ogrodzieBasen ogrodowy wymaga regularnego czyszczenia oraz filtrowania wody. W przeciwnym razie bardzo szybką rozwiną się w nim glony i bakterie, powstanie nieestetyczny osad, a powierzchnię wody pokryją spadające z drzew liście. Co zrobić, aby utrzymać basen w czystości?

Dobrze wybierz miejsce na basen

Planując budowę stacjonarnego lub zakup przenośnego basenu ogrodowego, warto zastanowić się, w którym miejscu zbiornik będzie najmniej narażony na zanieczyszczenia. Spadające z drzew liście, płatki kwiatów, pyłki roślin oraz owoce z drzewek owocowych – wszystko to może sprawić, że woda w basenie bez przerwy wymagać będzie czyszczenia. Aby zminimalizować ryzyko zabrudzenia, warto wybrać miejsce oddalone od drzew oraz krzewów ogrodowych. Oczywiście nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie działania czynników zewnętrznych w przypadku basenu ogrodowego – na tym właśnie polega urok kąpieli na świeżym powietrzu i trzeba zaakceptować wiążące się z tym rodzajem rozrywki komplikacje. Dobrze wybrane miejsce na basen pozwoli jednak ograniczyć ten problem.

Przykrywaj zbiornik, gdy z niego nie korzystasz

Drugą zasadą, o której warto pamiętać, jest przykrywanie basenu na czas, kiedy nikt z niego nie korzysta. Pokrywy do różnego rodzaju zbiorników to naprawdę niewielki koszt w porównaniu do ceny samego urządzenia, czy też w porównaniu do urządzeń filtrujących wodę. Ochronią one basen nie tylko przed spadającymi liśćmi, ale także piaskiem lub kurzem przenoszonym przez wiatr. Stosowanie pokrywy na baseny ogrodowe pozwala na nawet kilkukrotne zmniejszenie częstotliwości zmiany wody. To także bardzo znacząca oszczędność, zwłaszcza w przypadku zbiorników o dużej pojemności.

Zainwestuj w przybory do filtrowania wody oraz środki czystości

Klarowna woda w basenie wymaga jednak także stosowania odpowiednio dobranych preparatów chemicznych. Chlorowanie wody to sposób na pozbycie się mikroorganizmów; środki do koagulacji sprawią, że pozbędziemy się niechcianego osadu z basenu. Chemia basenowa dostępna jest w postaci płynów oraz tabletek. Należy uwzględnić wskazania producenta, które uzależniają dawkowanie substancji od pojemności zbiornika. Oprócz środków czystości istotne jest także stosowanie odpowiednich urządzeń. Wśród nich wymienić należy pompy filtrujące, odkurzacze basenowe oraz kijki teleskopowe zaopatrzone w siatkę o drobnych oczkach. Dysponując takimi urządzeniami bez trudu oczyścimy basen z ewentualnych zabrudzeń. Warto jednak pamiętać, że wymaga to nakładu czasu oraz pracy, zatem lepiej zapobiegać zanieczyszczeniu, niż być zmuszonym do codziennego filtrowania wody.

Aby jak najdłużej cieszyć się klarowną wodą w basenie, czystym dnem oraz bezpieczną kąpielą, warto dobrze wybrać miejsce na zbiornik i pamiętać o przykrywaniu go po wyjściu. Konieczne jest także zainwestowanie w podstawowe urządzenia do filtrowania wody. Nie obędzie się również bez specjalnych środków chemicznych, przeznaczonych do stosowania w tego rodzaju zbiornikach na świeżym powietrzu.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz