Czym palić w domowym kominku?

Kominek w domu prywatnym, na przykład w sypialni, pokoju dziennym lub w salonie, może pełnić funkcję estetyczną i być uzupełnieniem centralnego systemu ogrzewania. Coraz częściej jednak odgrywa rolę podstawowego źródła ciepła w domu i dzięki niemu można zagwarantować odpowiedni komfort termiczny całej rodzinie. Czym palić w takim kominku?

Jakie wymagania powinno spełniać paliwo kominkowe?

Zasadniczo w kominku tradycyjnym lub w kominkach połączonych z pompą ciepła, można palić wszystkim, choć nie wszystko nadaje się na paliwo kominkowe. Taką rolę najlepiej odgrywać będzie brykiet drzewny lub po prostu drewno kominkowe. W Krakowie kupimy je w Tartaku Jasienica. Pytanie – które rozwiązanie będzie lepsze? Wspomniany Tartak Jasienica oferuje również drewno konstrukcyjne w Krakowie, tak więc można konsultować u nich również i ten aspekt.

Brykiet czy drewno?

W sklepach, w tartakach i bezpośrednio u producentów będziemy mogli kupić do swojego domowego kominka drewno kominkowe lub brykiet drzewny. Brykiet jest drewnem sprasowanym pod wysokim ciśnieniem, bez dodatku klejów, żywic itp. To suche drewno, charakteryzujące się wysoką gęstością, bez żadnych lub z małą ilością wolnych przestrzeni występujących we wnętrzu każdej pojedynczej kostki.

Dzięki temu brykiet ma mniejszą wilgotność niż drewno – około 5-7 proc., wobec 14-15 proc. w przypadku drugiego z wymienionych. Dlatego będzie bardziej wydajny w paleniu w kominku domowym, a jego spalanie będzie bardziej efektywne.

Jak palić drewnem i brykietem w kominku?

Palenie brykietu wymaga zastosowania odpowiedniego procesu kontroli spalania. Drewno wystarczy po prostu wrzucić do kominka i podpalić. Jeśli w ten sam sposób będziemy postępować z brykietem, okaże się, że paliwa szybko będzie nam ubywać, a ciepła nie będzie dużo więcej, niż w przypadku opalania kominka drewnem.

Podczas rozpalania kominka brykietem należy otworzyć maksymalnie dopływ powietrza, a w momencie, kiedy kostki brykietu dobrze się rozpalą, zaleca się przymknięcie dopływu powietrza. Dzięki temu ogień w kominku zaczyna przygasać, ale brykiet będzie się żarzył, emitując duże ilości ciepła. W przypadku drewna można zapewnić duży dopływ powietrza dla lepszego spalania i emisji ciepła. Zbyt mały dopływ powietrza przy paleniu brykietem nie jest zalecany, ponieważ kostki nie będą się palić, a szyba kominka stanie się całkowicie czarna od dymu i sadzy.

Jeśli nauczymy się efektywnie wykorzystywać brykiet lub drewno, albo mieszaninę obu paliw, kominek będzie działał w optymalny sposób i zapewni nam komfort termiczny w domu.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz