Czym jest family office?

120253622Obecnie wiele zamożnych rodzin zmaga się z problemami zarządzania własnym majątkiem. Setki nowych propozycji inwestycyjnych, brak czasu na opiekę nad już podjętymi działaniami biznesowymi – wszystko to może niekorzystnie wpływać na zgromadzone finanse, a co za tym idzie firma nie będzie się rozwijać zgodnie z wyobrażeniami właścicieli. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów. Czym są usługi family office i jakie niosą za sobą korzyści?

Usługi family office to profesjonalna pomoc doradcza dla rodzin-firm. Przedsiębiorstwa oferujące ten typ usług, dzięki fachowej wiedzy z zakresu zarządzania, prawa, finansów i wielu innych branż, potrafią przyczynić się do lepszego funkcjonowania danej firmy – patrzą na majątek całościowo, pomagają przy inwestycjach i podatkach, doradzają w sprawach biznesowych, jednocześnie rozumiejąc potrzeby danej rodziny. Ekspert branży family office jest także obiektywny, dzięki czemu potrafi bez emocji ocenić stan przedsiębiorstwa. Może także zająć się dbaniem o pozytywny wizerunek firmy, uczestniczyć w zmianie jej formy prawnej czy nawet mediować podczas rodzinnych spięć.

Co najważniejsze – usługi family office gwarantują pełną dyskrecję. Specjalista family office będzie robić wszystko, aby rodzina-firma była usatysfakcjonowana, przy pełnej lojalności i zaangażowaniu. Uczestniczy on nie tylko w określonych wydarzeniach czy przy wdrażaniu konkretnych projektów, ale najczęściej w codziennym życiu rodziny, stając się jej integralną częścią.

Początki family office sięgają czasów, kiedy istniała profesja majordomusa. W majętnych rodzinach królewskich to właśnie majordomus dbał o dobra rodzinne i zajmował się aktualnymi sprawami biznesowymi. W rodzinach arystokratycznych takie funkcje pełnił administrator lub zarządca majątku. Pierwsza firma proponująca usługi family office powstała w 1838 roku. Dziś family office cieszy się coraz większym zainteresowaniem na świecie – w Polsce także nie brakuje zapotrzebowania na tego typu usługi, jednak branża ta jest w naszym kraju na etapie rozwoju.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz