Czy samemu jesteśmy w stanie w pełni zadbać o seniora?

seniorOpieka nad starszą osobą tylko z pozoru może wydawać się łatwa. W rzeczywistości jednak często jest ona ponad siły rodziny i jedynym rozwiązaniem jest poszukiwanie pomocy z zewnątrz – usług opieki lub domów spokojnej starości.

W Polsce zdecydowana większość osób deklaruje, że jest w stanie pomóc rodzicom czy dziadkom wymagającym odpowiedniego wsparcia. W rzeczywistości jednak deklaracje nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Każdy, kto nigdy wcześniej nie opiekował się starszą osobą, może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak duże jest to obciążenie – nie tylko pod kątem fizycznym, ale i psychicznym.

 

Zasadniczo najłatwiej jest nam zapewnić opiekę seniorowi, który jeszcze ma dobre zdrowie i może poruszać się samodzielnie. Wtedy nasza pomoc może ograniczać się tylko do zrobienia zakupów, ugotowania czegoś, posprzątania, zawiezienia do lekarza. Jeżeli jednak senior jest już w gorszym stanie, jest leżący, niepełnosprawny, ma chorobę Alzheimera, wtedy będziemy musieli zapewnić mu opiekę przez 24 godziny na dobę. Będzie ona musiała obejmować nie tylko wspomniane wyżej czynności, ale też karmienie, dbanie o higienę, pielęgnację, podawanie leków, aby wspomnieć tylko o kilku obowiązkach. Oczywiście, z seniorem trzeba będzie przebywać całą dobę, aby zareagować szybko na jego prośby.

 

Zdarza się, że jedna osoba z rodziny rezygnuje z pracy po to, aby opiekować się seniorem. Niestety, taka opieka tylko dla jednej osoby może być bardzo męcząca i szybko może się okazać, że sam opiekun będzie wymagał pomocy, na przykład rehabilitacji, wsparcia psychologa. Dlatego warto poszukać wtedy dodatkowej pomocy.

 

Możemy skorzystać z usług opiekunek albo oddać seniora do profesjonalnego domu opieki. Jeżeli potrzebny jest dom seniora mazowieckie jest województwem, gdzie obecnie wybór takich placówek jest bardzo szeroki, ale znajdziemy je też w innych regionach kraju. Zasadniczo koszty są tutaj podobne, chyba że będziemy chcieli wybrać luksusową placówkę, ponieważ w takich ceny mogą wynosić nawet powyżej 5 000 złotych miesięcznie. Na ogół jest to jednak od 2 500 do 3 500 złotych.

 

Gdy interesuje cię dom seniora mazowieckie lub w innym rejonie, pomocne informacje znajdziesz już teraz w sieci.

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz