Czy potrafimy rozmawiać o seksie?

Czy seks nadal jest dla Polaków tematem tabu, czy potrafimy otwarcie rozmawiać ze swoim mężem, żoną, partnerem lub partnerką o intymności, o tym, co sprawia nam radość i jak my chcielibyśmy sprawiać radość innym w kontaktach cielesnych?
Czy w Polsce mamy do czynienia z przełamaniem tabu?

Seks, intymność, sprawianie sobie przyjemności cielesnej to nadal tematy trudne dla Polaków, o których rzadko kiedy tak naprawdę się rozmawia. Według badań ankietowych, 52 proc. panów jeśli już rozmawia o seksie, najczęściej używa w tym celu zdrobnień i pieszczotliwych określeń. Również panie preferują właśnie taki styl porozumiewania się w tej kwestii – takiej odpowiedzi udzieliło 38 proc. badanych.

Kobiety są w sprawach seksu bardziej konkretne od panów – 40 proc. nie ma problemu z odbyciem z partnerem szczerej rozmowy na ten temat, podobnie jak 26 proc. panów. Z kolei 12 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn zamiast werbalizować swoje potrzeby w sferze intymnej, woli pokazać coś partnerowi czy naprowadzić go gestem, zamiast o tym opowiadać. Dokładnie 4 proc. respondentów rozmawia o seksie rzadko, ponieważ nie wie, jak to robić. Tyle samo w ogóle o nim nie mówi, twierdząc, że jest to temat krępujący i wstydliwy.

Jak przełamywać problemy z intymnością w związkach

Kochanie to sztuka, którą nie posiedliśmy wszyscy. Tkwi w nas cały czas wstyd względem cielesności i intymnych kontaktów. Warto jednak rozmawiać o swoich pragnieniach – pytać i szukać odpowiedzi, aby osiągnąć obopólną satysfakcję seksualną.

Twórcy kampanii społecznej „Kochanie to sztuka” uruchomionej w związku z planowaną w przyszłym roku premierą filmu „Sztuka kochania – historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej, chcą zachęcić ludzi do swobodnego rozmawiania o swojej seksualności i wyrażania w sposób werbalny swoich potrzeb. W kampanii wzięło udział kilku znanych aktorów i celebrytów, m.in. Mateusz Gessler, Magda Boczarska, Dorota Gardias, Piotr Adamczyk czy Ada Fijał.

Słowa pozwalają utrzymać swoistą równowagę pomiędzy uczuciem, a seksem. Nazywają rzeczy, o które warto się wspólnie postarać w związku. Problemy z intymnością, które z czasem pojawiają się w małżeństwach czy w związkach partnerskich można przezwyciężyć i rozwiązać, jeśli tylko zaczniemy o nich otwarcie rozmawiać. W przeciwnym wypadku zacznie pomiędzy nami narastać mur z nieporozumień i niedopowiedzeń, którego nic i nikt nie będzie w stanie skruszyć.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz