Czy można spać za dużo?

materace lateksoweOto jak sprawdzić czy za dużo śpimy.
Spanie dłużej niż osiem godzin jest uważane za luksus przez większość z nas, ale czy jest coś takiego jak za dużo snu?

Nie śpisz za dużo, jeśli:

  • Naturalnie potrzebujesz więcej snu – są ludzie, którzy dobrze funkcjonują gdy przesypiają mniej niż osiem godzin każdej nocy. Są też tacy, którzy potrzebują znacznie więcej snu. Tzw. śpiochy, wiedzą, że muszą spać dłużej, by normalnie funkcjonować w ciągu dnia. I nie cierpią oni na zaburzenia snu. Trzeba oddzielić tych, którzy śpią długo i czują się dobrze, od tych, którzy cierpią na zaburzenia snu i są notorycznie senni w ciągu dnia, nawet jeśli przespali powyżej ośmiu godzin. Jeśli śpimy dłużej niż osiem godzin i budzimy się wypoczęci oznacza to, że otrzymaliśmy odpowiednia ilość snu.
  • Miałeś kilka zarwanych nocy – jeśli nasz najlepszy przyjaciel właśnie się ożenił lub mieliśmy do narobienia zaległości z pracy to naturalne, że będziemy spać więcej, aby nadrobić stracony sen. Dla większości z nas nasze ciało przechodzi przez cykle i łatwo dostosowuje się i nadrabia regeneracyjny sen. Choć tak naprawdę nie dla się nadrobić wielu nieprzespanych godzin, jednak można przejść przez okres regeneracji naszego organizmu, gdy będziemy mieć możliwość pospania dłużej. Możemy okresowo spać dłużej, jeśli tego potrzebujemy po okresie nieprzespanych nocy, ale nie przyzwyczajajmy się do tego. W dłuższej perspektywie lepiej trzymać się regularnie harmonogramu snu, gdyż ciągłe niedospanie wywołuje stres.

Być może śpisz za dużo, jeśli:

  • Jesteś senny w ciągu dnia – gdy budzisz się i czujesz zmęczenie, a stan ten trwa od dłuższego czasu, problem może wymagać konsultacji z lekarzem. Trzeba ustalić czy np. chronicznie chrapiemy, co jest oznaką bezdechu sennego albo wierzgamy nogami co 20 minut.
  • Czujesz się przygnębiony – nadmierny sen jest objawem depresji. Jeśli niechętnie się budzisz, nie masz siły stawić czoło nowemu dniu, lub poczucie beznadziejności powoduje, że chcesz przesypiać wiele godzin to czas, by skorzystać z pomocy specjalisty zdrowia psychicznego.
  • Masz nadwagę – senność związana jest z otyłością – badanie opublikowane w 2008 roku wykazało, że myszy, które karmiono wysokotłuszczową dietą spały więcej podczas przybierania na wadze. Natomiast przesypiały dużo mniej, gdy traciły tłuszcz dzięki zwiększonej aktywności.
  • Masz problem by wstać z łóżka – otwierasz oczy i nie możesz się podnieść. Przewracasz się z boku na bok, masz świadomość, że musisz wstać, gdyż obowiązki czekają, ale jakoś nie możesz. Próbujesz ponownie zasnąć, ale to też się nie udaje. Taki stan to również objaw depresji, melancholii, załamania nerwowego. Nie ma na co czekać, trzeba spotkać się z psychologiem lub psychiatrą.
  • Jesteś zmęczony w ciągu dnia. – niby spaliśmy długo, więc powinniśmy czuć się dobrze. Ale jesteśmy ospali, ziewamy, nic nam się nie chce. Jeśli organizm potrzebuje aż tak dużo snu, a w ciągu dnia nadal nie jest w formie oznacza  problem zdrowotny. Warto wykonać badania i spotkać się z lekarzem.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Koło produkującej materace lateksowe, materace piankowe, termoelastycze i inne.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz