Czujnik temperatury – zastosowanie w elektronice

motherboard-974523_960_720Współczesny świat i społeczeństwo w dużej mierze opierają się na elektronice. Korzystamy ze smartfonów, tabletów, urządzeń AGD – wszystko to nie mogłoby istnieć, gdyby nie elementy i komponenty elektroniczne. Każdy chyba rozumie, że nasze sprzęty składają się z wielu elementów, z których każdy spełnia konkretne zadanie. Jednak bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co konkretnie znajduje się wewnątrz naszego sprzętu, a co ważniejsze jak to działa.

Oczywistym jest, że przeciętny człowiek, który jedynie korzysta z  takiego sprzętu nie potrzebuje specjalistycznej wiedzy w zakresie jego  budowy i części składowych. Jednak poznając poszczególne elementy elektroniczne, mamy szanse lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a co ważniejsze przy ewentualnej awarii, mieć pojęcie co uległo zniszczeniu. Dzisiaj zajmiemy się tematem czujników temperatury – czym są, do czego służą i dlaczego są aż tak ważne.

Czym jest czujnik temperatury?

Mówiąc najprościej, czujnik temperatury to element, który służy do pomiaru i stabilizacji temperatury wewnątrz danego pomieszczenia lub urządzenia. Najogólniej czujniki temperatury można podzielić na rezystancyjne (platynowe lub niklowe) oraz termistorowe (NTC lub PTC). Te urządzenia działają na zasadzie zmiany rezystancji (oporu) wraz ze zmianą temperatury. Do czujników rezystancyjnych i termistorowych, należy jeszcze dodać czujniki termoelektryczne, czyli takie, które działają na zasadzie siły termoelektrycznej wykorzystującej połączenie dwóch różnych materiałów oraz zjawiska Seebecka, które zachodzi na styku owych materiałów.

Do czego można wykorzystać czujnik temperatury?

W zasadzie, czujniki temperatury montuje się dzisiaj w prawie każdym urządzeniu, które jest narażone na ewentualne przegrzewanie się – od pieców domowych i hutniczych, przez telefony i komputery, aż po najnowsze sportowe samochody.

W zależności od tego gdzie takowy czujnik zamontujemy, zmieni się jego zastosowanie i zadania. Przykładowo czujniki temperatury w domowej klimatyzacji najczęściej pomagają nam dopasować temperaturę do otoczenia. Zamontowane w komputerze czy laptopie mogą wyłączyć go, jeżeli temperatura stanie się zbyt wysoka – to samo tyczy się pieców czy urządzeń mobilnych. Czujniki  temperatury w samochodzie informują i ostrzegają nas o tym, że pod maską dzieje się coś złego i powinniśmy natychmiast odwiedzić mechanika.

Czujniki temperatury znalazły swoje zastosowanie także w ogromnych fabrykach, informują bowiem, że dany produkt osiągnął już temperaturę odpowiednią do jego obróbki czy też zapakowania.

Podsumowanie

Czujniki temperatury to niewielkie elementy elektroniczne, które w zasadzie nie są zbyt skomplikowane – jednak znalazły swoje zastosowanie praktycznie w każdej znanej nam gałęzi przemysłu, dodatkowo ją usprawniając czy zwiększając bezpieczeństwo.

Oczywiście urządzenia czy maszyny składają się z tysięcy komponentów elektronicznych, jednak każdy z nich pełni ważną rolę w prawidłowym działaniu danego sprzętu. Dlatego bardzo ważne jest by odpowiednio o nie dbać, a co ważniejsze kupować elementy wysokiej jakości.

MS
Więcej na http://velcom.com.pl/elementy/CZUJNIK/.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz