Cudowne morele

apricots-1502169_640Wśród tych składników spożywczych, które cieszą się obecnie największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście warzywa i owoce. Stawia się bowiem na naturalność, która ma być najlepsza dla naszego zdrowia i gwarantować powinna doskonałe samopoczucie. Wiele osób coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie spożywanie warzyw i owoców to obecnie sposób na skuteczną poprawę własnego zdrowia. Wśród tych elementów, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę znajdują się morele, które mogą nam dostarczyć wiele cennych wartości odżywczych.

Dlaczego warto postawić na morele?

Trzeba wskazać, że morele nie tylko są smaczne, ale będą również sprzyjać zdrowiu i urodzie. Przede wszystkim w morelach mamy masę cennych wartości odżywczych. W składzie znajdziemy przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe oraz przeciwstarzeniowe. Morele działają dobrze na ciśnienie, trawienie i poprawiają pracę nerek. Charakteryzują się również działaniem zasadotwórczym co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdy tak wiele osób ma problem z silnym zakwaszeniem organizmu. Osoby, które cierpią na nadkwasotę powinny stawiać właśnie na morele.

Piękny kolor – cenne właściwości

Można powiedzieć, że morele mają piękny słoneczny kolor, który wynika z dużej zawartości beta karotenu, żółtego barwnika, który jest dla nas bardzo cenny, ponieważ dzięki niemu wątroba produkuje witaminę A. Beta karoten to składnik, który jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które decydują o tym, że rozwijać się mogą choroby cywilizacyjne i przyspiesza się proces starzenia organizmu. Beta karoten jest szczególnie cenny dla oczu, wpływa na naszą skórę w taki sposób, że nadaje jej młodego wyglądu. Jeśli będziemy spożywać dziennie trzy morele gwarantujemy organizmu należytą ilość przeciwutleniacza.

Jaki skład mają morele?

Jeśli skupimy się na morelach jako składnikach prozdrowotnych będzie można wskazać na dużą ilość żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP oraz błonnika. Dzięki temu morele mają działanie poprawiające trawienie, chronią przed anemią. Jeśli chcemy do naszego organizmu dostarczyć witaminy i minerały bez wątpienia doskonałym wyborem będzie spożywanie świeżych owoców moreli. Jeśli jednak walczymy z zakwaszeniem organizmu albo też zależy nam na beta karotenie to lepszym wyborem będą morele suszone. Trzeba jednak pamiętać, że w 100g owoców suszonych mamy blisko 6 razy więcej kalorii niż w owocach świeżych, gdzie tych kalorii jest zaledwie 47 na 100 gram.

Gorzkie pestki moreli

Warto jeszcze wspomnieć o tak zwanych gorzkich pestkach moreli, które pochodzą z dzikich odmian owocu. Obecnie okazuje się, żę amidgalina, która jest w nich szczególnie liczna oceniana jest jako ten składnik, który ma stać się nadzieją dla osób chorych na raka. Zakłada się nawet, że właśnie gorzkie pestki moreli staną się w przyszłości szansą na stworzenie skutecznego antidotum na tą chorobę, którą można określić jako cywilizacyjną chorobę naszych czasów.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz