Co wiemy o jagodach?

jagody-gojiOkazuje się, że niekoniecznie większość z nas wie dużo o jagodach, bowiem wiążą się z tym pewne stereotypy. Jagoda przeciętnemu Polakowi będzie się kojarzyła z niewielkim, leśnym (czasem ogrodowym) owocem o ciemnofioletowej barwie. Mimo to według definicji jagoda nie musi być mała, może być wręcz ogromna. Owoce jagodowe mogą być tworzone przez rośliny reprezentujące różne rodziny.

Wikipedia wśród roślin wytwarzających jagody wymienia między innymi: dynię, avocado, żurawinę i owoce winogron. Jednak warto jest się skupić na właściwościach leczniczych mniejszych owoców jagodowych, zwłaszcza leśnych. Bo ich dobrodziejstwo trudno jest przecenić. Chociaż i leśne jagody mają swoje odmiany – inaczej na przykład wygląda polska, inaczej syberyjska. Dotyczy to również borówek – te również mogą pochodzić z różnych krajów. W Polsce ostatnio chętnie jest hodowana borówka amerykańska.

Jagody na zdrowie

Owoce leśne, zwłaszcza jagody, posiadają wiele zalet wpływających na polepszenie zdrowia. Dawniej traktowane były jako skuteczny lek na wiele chorób, choćby na zatrucia, tyfus i poprawienie wzroku. Podawano je jako panaceum na biegunkę. Są sprawdzonym owocem regulującym poziom cukru we krwi oraz likwidującym zły cholesterol. Mają też właściwości przeciwbólowe. Podawane są w różnych postaciach, zarówno jako przetwory, jak i suszone.

Innym, coraz bardziej docenianym owocem jagodowym, jest żurawina. Stosowana bywa przy przeziębieniach oraz jako uzupełnienie elektrolitów. Jest skutecznym lekarstwem na niektóre schorzenia dróg moczowych. Również reguluje poziom cukru we krwi oraz ciśnienie. Zmniejsza ilość bakterii E.coli. Niektórzy uważają, że żurawina chroni również nasze komórki mózgowe a także przed wrzodami żołądka.

Natomiast w aspekcie medycznym coraz większą popularność zdobywają u nas jagody goji, czyli kolcowój pospolity (Lycium barbarum). Jest to jagoda stosowana od setek lat w medycynie chińskiej. Również pomocna w leczeniu nadciśnienia i chorób układu oddechowego. Zawierają wiele cennych witamin, miedzy innymi „C” i „E” oraz minerały, jak – cynk, potas, żelazo i wapno. Mogą przyczynić się do odprężenia i poprawienia nastroju.

Mimo to uważajmy

Nie wszystkie jagody są dobrodziejstwem, jest  bowiem wiele odmian trujących, przed czym warto przestrzegać przede wszystkim dzieci. Do takich niebezpiecznych jagód należą owoce wiciokrzewu, kaliny koralowej i cisu pospolitego. Szczególnie silnie trująca jest wilcza jagoda zawierająca w dużym stężeniu atropinę. Również szkodliwe mogą być owoce konwalii majowej i borówki bagiennej.

Więcej na okplanet.pl

Polecane artykuły