Co należy wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

rezonans-magnetycznyRezonans magnetyczny jest aktualnie najbardziej precyzyjną metodą diagnostyki obrazowej. Badanie daje możliwość uwidocznienia struktury poszczególnych narządów wewnętrznych, ale również skontrolowania ich funkcji oraz działania. Jest to również jedna z bardziej bezpiecznych metod diagnostycznych. Emitowane podczas tego badania pole magnetyczne nie jest szkodliwe dla pacjenta.

Badanie rezonansem magnetycznym jest niezastąpione w diagnozowaniu nowotworów, urazów oraz zmian o charakterze zapalnym. Dzięki tej technie jest możliwe obejrzenie przekrojów badanych narządów w dowolnej płaszczyźnie.

Aparaty wysokopolowe

Pierwsze aparaty wykorzystujące zjawisko rezonansu magnetycznego powstały w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Były to jeszcze bardzo niedoskonałe urządzenia, które były dostępne tylko w nielicznych klinikach. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ta technika diagnostyczna była stale rozwijana oraz doskonalona. W tej chwili jest to najbardziej perspektywiczna metoda diagnostyki obrazowej.

Dostępne powszechnie aparaty wykorzystują pole magnetyczne w zakresie od 0,2 do 3 Tesli. Im większe natężenie stosowanego pola, tym lepsza jakość otrzymywanych obrazów. Najbardziej precyzyjne wyniki badań można uzyskać z pomocą aparatów wysokopolowych. Do takich urządzeń zalicza się systemy o natężeniu pola magnetycznego równym lub większym 1,5 Tesli.

Systemy wysokopolowe mają dodatkowo tę przewagę nad aparatami o niższym natężeniu pola, że mogą być wykorzystywane do przeprowadzania bardziej zaawansowanych badań. Największymi zaletami aparatów wysokopolowych są: wysoka rozdzielczość otrzymywanych obrazów, krótki czas badania, duża matryca obrazu oraz większa ilość warstw.

Dostęp do wysokiej klasy aparatury w ostatnich latach bardzo się poprawił. Bez problemu w tej chwili znajdziemy dobrej klasy rezonans magnetyczny w Warszawie i innych większych miastach w naszym kraju.

Zastosowanie rezonansów magnetycznych

Rezonans magnetyczny ma szerokie zastosowanie w medycynie. Najczęściej wykorzystuje się go do diagnostyki układu nerwowego. Nie ma obecnie lepszej metody, pozwalającej obejrzeć strukturę mózgu. Rezonans magnetyczny między innymi jest niezastąpiony w wykrywaniu i diagnozowaniu nowotworów układu nerwowego.  Dzięki tej metodzie jest możliwe uwidocznienie guzów niewidocznych w innych technikach obrazowania.

Często również rezonans magnetyczny jest stosowany w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa. Daje on możliwość uwidocznienia struktury kręgów kręgosłupa, w dużo bardziej dokładny sposób niż klasyczna tomografia komputerowa. Ponad to z pomocą rezonansu magnetycznego można uzyskać dokładny obraz rdzenia kręgowego oraz dysków. Wyniki badań uzyskane dzięki tej metodzie są nieocenioną pomocą dla neurochirurgów.

Coraz większą rolę rezonans magnetyczny odgrywa również w diagnostyce pracy mięśnia sercowego. Jego użycie pozwala na postawienie szybkiej i bardziej precyzyjnej diagnozy. Dlatego kardiolodzy coraz częściej oprócz klasycznego echa serca zlecają wykonanie również rezonansu magnetycznego. Niestety koszt wykonania rezonansu jest na razie dość wysoki, więc stosuje się go tylko w uzasadnionych wypadkach.

Rezonans magnetyczny jest również stosowany w diagnostyce jamy brzusznej. Wykorzystuje się go zwłaszcza w przypadku diagnozowania chorób dróg żółciowych, gdzie z powodzeniem zastępuje badanie endoskopowe. Nie można zapomnieć o dużym znaczeniu tej metody w leczeniu różnego rodzaju urazów narządów ruchu. Trudno przecenić możliwości rezonansu magnetycznego przy diagnozowaniu takich elementów narządu ruchu jak chrząstki, więzadła, ścięgna oraz nerwy.

Obecnie ten rodzaj diagnostyki obrazowej jest najbardziej perspektywiczny. Rezonans magnetyczny nie tylko jest bezpieczny dla pacjentów, ale również może być wykorzystany w bardzo wielu działach medycyny.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz