Co najczęściej psuje się w naszych komputerach?

Awaria sprzętu komputerowego – komputera stacjonarnego, laptopa czy innego urządzenia, zwykle następuje w najmniej odpowiednim momencie. Co psuje się najczęściej w naszych sprzętach? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą serwisanci, którzy na co dzień mają kontakt z klientami, którzy korzystają z usług naprawy i serwisowania komputerów.

Spowolnienie działania komputera

Jednym z najbardziej popularnych problemów, z jakim zgłaszają się do serwisu czy pogotowia komputerowego klienci, to zarzut „zamulenia” komputera. Urządzenie działa zbyt wolno, a na otwarcie programu czy korzystanie z internetu trzeba czekać nawet po kilka minut. Problem na ogół tkwi w oprogramowaniu komputerowym i może zostać wywołany przez samych użytkowników, jak i przez producentów sprzętu.

Niewykluczone, że użytkownik komputera całkowicie bezwiednie i nieświadomie instaluje szkodliwe i spowalniające działanie sprzętu oprogramowanie, np. programy pobierające reklamy. Producent może zainstalować na komputerze programy crapware, które nie dość, że znacznie obciążają system, to najczęściej nie są użytkownikom do niczego potrzebne. 

Niepoprawne działanie systemu

Wirusy komputerowe, szkodliwe oprogramowanie, a także mechaniczne uszkodzenia powierzchni dysku twardego mogą powodować niepoprawne działanie całego komputera. Warto sprawdzić, w czym tkwi problem. Jeśli to nie system operacyjny jest winny sytuacji, być może system plików dysku twardego będzie uszkodzony.

Do częstych problemów związanych z użytkowaniem laptopów zalicza się samoczynne wyłączanie w trakcie pracy, nagły zanik obrazu czy problemy z uruchomieniem. Powodem mogą być uszkodzenia mechaniczne podzespołów komputera, np. pęknięta matryca, awaria płyty głównej lub dysku twardego.

Niesprawne zasilanie

Kiedy przypadkiem mechanicznie uszkodzimy kabel zasilający lub zasilacz, powinniśmy udać się do punktu, w którym kupimy takie akcesorium do naszego notebooka. Serwis komputerowy z Warszawy – firma Kacper Serwis, posiada je w swojej ofercie, a na dodatek sprawdzi, czy rzeczywiście problem z zasilaniem tkwi w uszkodzonym zasilaczu. Jeśli tak nie jest, być może winowajcą awarii laptopa jest niesprawna płyta główna.

Przy awariach komputerów zawsze warto wybrać się do profesjonalnego serwisu, w którym ekspert dokona diagnozy naszego sprzętu i w odpowiedni sposób się nim zajmie. Często będzie też w stanie odzyskać dane, jakie były zapisane na dysku twardym komputera.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz