Co to jest impotencja psychogenna?

impotencjaPrzyczyny pojawiania się impotencji u mężczyzn mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występującymi są wiek i niezdrowy tryb życia – starsi mężczyźni cierpią z powodu zaburzeń potencji nierzadko, zazwyczaj jest to jednak spowodowane prowadzeniem niehigienicznego trybu życia przez długi okres czasu.

Dieta uboga w składniki odżywcze, spożywanie małej ilości warzyw i owoców, palenie tytoniu i picie alkoholu, mała ilość snu, nieustanne przemęczenie – wszystkie te czynniki po czasie kumulują się i powodują spustoszenie w funkcjonowaniu organizmu. Mężczyźni w podeszłym wieku, którzy prowadzili w przeszłości zdrowy tryb życia, ich dieta była zbilansowana a aktywność fizyczna była codziennością – dłużej cieszą się sprawnością, również seksualną. Nie jest to jednak regułą, a przyczyny występowania zaburzeń potencji mogą być zupełnie inne. W przypadku młodych mężczyzn, których sprawność nie powinna podlegać wątpliwości, powodem dysfunkcji może okazać się ich własna psychika. Problemy tego typu nazywane są impotencją psychogenną.

Czym jest impotencja psychogenna i jakie są jej przyczyny?

Jeśli wywiad przeprowadzony przez lekarza i badania wykluczają wszelkie inne możliwości, prawdopodobną przyczyną występowania zaburzeń erekcji mogą okazać się czynniki związane z psychiką chorego. Na schorzenia tego typu skarżą się najczęściej młodzi mężczyźni, zdrowi i w pełni sprawni. Problemem staje się ich psychika – lęk przed odbyciem stosunku, obawa przed ośmieszeniem, niskie poczucie własnej wartości sprawiają, że mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć erekcji podczas stosunku. Psychogenne zaburzenia wzwodu mogą mieć związek z małym doświadczeniem w sferze seksualnej, emocjonalną niedojrzałością i dotychczasowymi niepowodzeniami w związkach. Przyczyn można doszukiwać się już w okresie dzieciństwa i dorastania – to wówczas kształtuje się strefa seksualna człowieka. Wzorce i wartości, jakie zostały wyniesione z domu rodzinnego mogą mieć ogromny wpływ na dorosłe życie. Seksualność każdego z nas rozwija się najmocniej w okresie dojrzewania – to ten czas ma największy wpływ na jej prawidłowy rozwój. Jeśli młody mężczyzna w tym czasie doznał braku akceptacji, był świadkiem regularnych konfliktów rodzinnych lub przechodził inne trudności, które odcisnęły piętno na jego późniejszym życiu – może w dorosłym życiu zmagać się z psychogennymi zaburzeniami erekcji. Ryzyko wzrasta, jeśli chłopiec jest osobą zakompleksioną, nie akceptującą siebie i swojej seksualności lub mocno nadwrażliwą i zamkniętą w sobie. Bywa, że zaburzenia wzwodu wywołane przez problemy z psychiką są sygnałem poważniejszych kłopotów – impotencja psychogenna występuje często także w przebiegu nerwic, depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Impotencja psychogenna – leczenie

Jeśli główną przyczyną występowania zaniku erekcji jest obecny tryb życia, podstawą leczenia powinna być jego zmiana – zdrowsza dieta bogata w składniki odżywcze i większa dawka ruchu na co dzień dadzą szansę na poprawę sytuacji. Jednak zazwyczaj to nie wystarcza – w leczeniu impotencji psychogennej konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie kuracji lekami. Tabletki stosowane w zaburzeniach tego typu mogą posiadać różne składniki aktywne a przepisywane są w zależności od stanu zdrowia – np. lek Kamagra może być bezpiecznie stosowany przez osoby cierpiące na podwyższone ciśnienie krwi. Tabletki i sposób ich przyjmowania dobierane są indywidualnie, po dokładnym wywiadzie lekarskim i przeprowadzeniu szeregu badań. Natomiast jeśli u chorego zostały rozpoznane zaburzenia psychiczne (nerwica, zaburzenia lękowe czy stany depresyjne), konieczna będzie również konsultacja psychiatryczna i leczenie farmakologiczne. Lekarz z pewnością zaleci także więcej snu i odpoczynku, unikanie stresu i życia w pośpiechu. Najważniejszym krokiem w drodze powrotu do zdrowia jest jednak pogodzenie się mężczyzny z faktem, że jego problem nie rozwiąże się sam i musi udać się po pomoc do lekarza. Wielu z nich ukrywa swój kłopot, obawiając się kompromitacji i ocen – wpędzają się tym samym w spiralę kłamstw, co z pewnością nie odbija się pozytywnie na ich zdrowiu.

Źródło: http://www.aptekakamagra.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz