Choroby przyzębia – jak rozpoznać objawy?

doctor-1149149_1920Próchnica oraz choroby przyzębia są zaliczane do najczęstszych chorób, które dotykają nasze zęby. Badania pokazują, że mogą one dotykać nawet 70% populacji. Niestety statystyki pokazują, że problem może się nasilać pomimo większych możliwości dbania o higienę jamy ustnej.

Przyczyny chorób przyzębia

Jedną z najczęstszych przyczyn chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Z tego powodu tak ważne jest codzienne mycie zębów, o czym jednak wiele osób zapomina. Rzadko stosuje się także nitkę dentystyczną czy floser. Dentysta Bielany może przeprowadzić instruktaż, aby pokazać, jak prawidłowo używać tych przyrządów do higieny jamy ustnej.

Choroby przyzębia mogą także występować przy bruksizmie, czyli nawykowym zgrzytaniu zębami, które osłabia dziąsła. Inne przyczyny to choroby ogólnoustrojowe, a także źle założone wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne.

Co warto wiedzieć o chorobach przyzębia?

Przyzębiem nazywamy zespół tkanek, otaczających zęby i trzymający je w prawidłowej pozycji w zębodole. Tkanki przyzębia to nie tylko dziąsła, lecz także ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy.  Choroby przyzębia zwykle rozpoczynają się od wystąpienia stanu zapalnego, który wywołany jest przez bakterie, bytujące w płytce nazębnej. Z tego powodu tak ważne jest szczotkowanie oraz nitkowanie zębów, ponieważ nieusunięte bakterie nie tylko tworzą próchnicę, lecz także atakują dziąsła i kości żuchwy i szczęki. Występowanie chorób przyzębia może prowadzić do wystąpienia rozchwiania zębów, które może skutkować koniecznością usunięcia zębów.

Objawy chorób przyzębia

Objawy ze strony przyzębia, jakie powinny nas zaniepokoić to między innymi wystąpienie krwawienia w czasie szczotkowania zębów, nadwrażliwość termiczna zębów, zgrubienia wokół szyjek zębowych lub nadmierne zaczerwienienie dziąseł.  W niektórych przypadkach choroby przyzębia nie dają widocznych objawów, dlatego warto co jakiś czas wykonać zdjęcie pantomograficzne zębów.

Chorób przyzębia nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone mogą powodować utratę zębów.

Polecane artykuły