Chcesz, aby trening przyniósł jak najszybsze rezultaty? Sięgnij po dobrą odżywkę!

logo-inc (1)Zainteresowanie suplementami diety i odżywkami to nie tylko chwilowa moda, nie mająca swojego praktycznego uzasadnienia. Sportowcy, kulturyści, a także osoby uprawiające amatorsko sport widzą, że odpowiednia suplementacja w znacznym przyspiesza potreningową regenerację, tym samym pozwalając na osiągnięcie lepszych wyników.

Jaką odżywkę białkową wybrać?

To pytanie stawia sobie każdy początkujący. Owszem, odżywka nie jest konieczna, ale znacznie ułatwia zachowanie zbilansowanej diety i pomaga uniknąć deficytu białka, które jest konieczne do budowy tkanki mięśniowej. Wybrana przez nas hurtownia odżywek powinna posiadać w sprzedaży smaczne białko serwatkowe o bardzo dużej wchłanialności, potem białko wołowe, jajeczne, wegańskie proteiny ryżowe, sojowe, grochowe, konopne, itp. Czym się różnią? Przede wszystkim  aminogramem, czyli wykazem obecnych w nim aminokwasów. Im jest on bardziej różnorodny, tym lepiej. Niektórzy producenci na opakowaniach swoich wyrobów zamieszczają informacje o składzie aminokwasowym, z którym warto się zapoznać, zanim kupimy suplement.

Hydrolizat, izolat czy koncentrat?

Dobra hurtownia suplementów powinna mieć w ofercie wszystkie trzy warianty. To, którą opcję wybierzemy jest bardzo ważne. Koncentrat jest preparatem, który  w suchej masie zawiera aż do osiemdziesięciu procent czystego białka, co świadczy o jego „wydajności”. Jest wspaniałym sposobem na szybkie uzupełnienie potreningowego deficytu protein. Izolaty natomiast są bardziej skoncentrowane – zawartość białka może w nich sięgać nawet dziewięćdziesięciu procent, zawierają mniej tłuszczu, dlatego trawimy je jeszcze szybciej, niż koncentraty. To świetna opcja  dla zaawansowanych, którzy bardzo intensywnie ćwiczą. Hydrolizaty to najdroższa opcja, jednak ich strawialność i przyswajalność jest zdecydowanie najwyższa.  Dzięki procesie hydrolizy, łańcuchy peptydowe są rozbijane na krótsze, dzięki czemu nasze organizmy bardzo szybko radzą sobie z ich rozkładem, co znacznie przyspiesza podaż aminokwasów bezpośrednio do tkanki mięśniowej. Tego typu odżywki są świetne w przypadku długich, wielogodzinnych treningów siłowych.

Na koniec warto zwrócić uwagę na walory smakowe i zapachowe wybranych przez nas odżywek. Najlepsze dla naszego zdrowia będą te nie wzbogacane sztucznymi aromatami i słodzikami, jednak ich smak może pozostawiać wiele do życzenia . Koktajl przyrządzony na ich bazie będzie wymagać użycia np. owoców, a to nie zawsze jest wygodną opcją. Po białka smakowe po prostu chętniej sięgniemy. Warto pamiętać, że nie wszystkie dodawane przez producentów substancje smakowe są dla nas szkodliwe.

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz