Blizny – rodzaje i metody leczenia

Estetyczny wygląd to nie tylko kwestia pozytywnego odbierania przez otoczenie, ale także wpływ na własne samopoczucie psychiczne, które jest podstawą odpowiedniego podejścia do życia. Na blizny w większości wypadków nie mamy wpływu, a kiedy pojawiają się w wyniku wypadków czy niezbędnych operacji potrafią sprawić, że ich właściciel wycofuje się, izoluje od świata tracąc najlepsze lata życia. Blizny szczególnie negatywny wpływ mają na ludzi młodych, aktywnych i cieszących się popularnością. Stają się również poważnym problemem dla osób nieśmiałych, które nawet będąc idealnymi i bez skazy miewają trudności z komunikacją, a defekty dodatkowo skłaniają je do unikania otoczenia. Poza tym blizny umiejscowione w niektórych obszarach ciała mogą powodować problemy z noszeniem ubrań, biżuterii czy innego rodzaju dyskomfort.

Blizny i ich pochodzenie

Pojęcie blizny w sensie medycznym dotyczy zmian w obszarze tkanki łącznej, które są efektem odtwarzania przez organizm uszkodzonych obszarów. Uszkodzenia te mogą wynikać ze skaleczeń czy zranień, nacięć chirurgicznych, ale również chorób w obrębie tkanki niszczących komórki tkankowe. Naturalną reakcją organizmu jest odbudowywanie zniszczeń w sposób silniejszy, bardziej stabilny, który ma na wszelki wypadek zabezpieczyć miejsce przez kolejnym zranieniem. W tej odbudowie nie ma żadnego porządku, dlatego nowa tkanka nie jest taka sama, jak przez jej zniszczeniem. Wynika to z układu włókien kolagenowych, które są usytuowane chaotycznie i dopiero z czasem przybierają swoje właściwe położenie. Efektem bywa wygładzanie blizn z wiekiem, które jednak sporadycznie prowadzi do całkowitego zlikwidowania zmian i wymaga długiego czasu.

 

Charakter blizn i klasyfikacja

Leczeniem i likwidowaniem blizn zajmuje się klinika medycyny estetycznej, gdzie poprzez odpowiedni dobór metody przywraca się piękny wygląd skóry. Takie zabiegi to specjalistyczna oferta, dzięki której osoby z podobnymi problemami mają możliwość skorzystania z profesjonalnej porady oraz leczenia.

Blizny mają różne pochodzenie i dlatego są odpowiednio kwalifikowane. Do tych poszczególnych kategorii dobiera się także metody eliminowania zmian. Poza wspomnianymi już bliznami pooperacyjnymi oraz pourazowymi, które obejmują też poparzenia czy pogryzienie przez zwierzęta do tych mniejszych, ale równie problematycznych zaliczają się też blizny potrądzikowe. Inna klasyfikacja obejmuje charakter procesu bliznowacenia wpływając na sam wygląd zmiany tkankowej. Pod tym względem wyróżnia się blizny przerostowe, zanikowe, rozstępowe, bliznowce, przykurcze bliznowate a także rozstępy – tłumaczy ekspert z kliniki Esteticmed, która w swej ofercie świadczy laserowe i tradycyjne usuwanie blizn w Częstochowie.

 

Leczenie blizn

Proces leczenia zmian w tkance łącznej charakteryzujących się nieestetycznym wyglądem to przede wszystkim określenie charakteru tej zmiany i ustalenie metody terapii. Jest ich kilka, najczęściej stosowanych w różnym połączeniu, nie jako pojedynczy rodzaj terapii, ale cały kompleksowy wieloetapowy proces. Oferta obejmująca usuwanie blizn to kompleksowa terapia wieloetapowa trwająca zazwyczaj wiele miesięcy i dlatego wymagająca odpowiedniego nastawienia pacjenta. Osoby, którym zależy na zlikwidowaniu zmian i przywróceniu ładnego wyglądu zazwyczaj są na tyle zdeterminowane, że przechodzą przez ten proces z odpowiednim podejściem. Na standardowe metody leczenia blizn składa się laseroterapia, krioterapia, czyli leczenie zimnem, fizjoterapia oraz wspomaganie farmakologiczne – komentuje specjalista z kliniki Esteticmed.pl, która pozwala także na medyczne usuwanie blizn w Bydgoszczy. Etapem zasadniczym jest leczenie za pomocą laserów, gwarantujące doskonałe efekty.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz