Alergia problemem XXI wieku

Na alergię choruje coraz więcej ludzi na całym świecie, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. Eksperci twierdzą nawet, że mamy do czynienia z epidemią alergii. Jak walczyć z tym schorzeniem i jak prawidłowo je diagnozować?

Statystyki alergii na świecie

Reakcje alergiczne są zaliczane do grona trzech najczęściej występujących schorzeń przewlekłych. Statystyki są przerażające – nawet 30 proc. populacji ludzkiej ma objawy różnych chorób alergicznych, a odsetek ten z roku na rok rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku w krajach wysoko rozwiniętych alergików będzie o ponad 50 proc. więcej niż obecnie. Tylko na alergie pokarmowe w Europie cierpi ponad 17 mln osób. Z kolei 24,6 mln osób w USA ma astmę, która jest również popularnym schorzeniem w Polsce – zdiagnozowaną ma 8,6 proc. dzieci oraz 5,4 proc. dorosłych.

Z badań przeprowadzonych w 2010 roku przez TNS OBOK wynikało, że około 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce boryka się ze schorzeniami natury alergicznej. Najwięcej alergików jest wśród ludzi mieszkających w miastach.

Czym właściwie jest alergia?

Pod pojęciem „alergia” należy rozumieć nabytą lub wrodzoną, nieprawidłową reakcję układu odpornościowego człowieka na czynniki zewnętrzne, jakie występują w otoczeniu pacjenta. U osób zdrowych czynniki te, nazywane powszechnie alergenami, nie wywołują żadnych negatywnych objawów. W przeciwieństwie do nich, alergicy przy zetknięciu się z alergenami mają różne reakcje alergiczne, np. cierpią na objawy ze strony układu pokarmowego, wysypki, katar, kaszel, duszności czy łzawienie oczu. To tylko jedne z licznych symptomów, jakie może dawać alergia.

Uczulać może właściwie wszystko, zarówno czynniki wziewne, takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, czy zarodniki pleśni, jak i alergeny pokarmowe i kontaktowe.

Diagnoza najważniejsza

Kluczem do sukcesu przy leczeniu alergii i niwelowaniu jej przykrych objawów, jest postawienie właściwej diagnozy stanu zdrowia pacjenta. Przede wszystkim trzeba się upewnić, że symptomy zgłaszane przez chorego rzeczywiście mają podłoże alergiczne, a następnie wykryć co właściwie go uczula. Służą do tego testy alergiczne, które można wykonać w placówkach medycznych na terenie całego kraju. Warto wybrać taką, która wykona w sposób kompleksowy testy z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Taką ofertę prezentuje m.in. serwis Badaniekrwi.com. Można przy tym wybrać pakiety obejmujące wszystkie alergeny lub tylko alergeny wziewne, chemiczne i pokarmowe.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz