Alergia na gluten – jak skonstruować optymalną dietę?

Z alergią na gluten spotykamy się najczęściej u małych dzieci. Pierwsze objawy uczulenia można zauważyć już przy pierwszej próbie podania produktu zawierającego gluten. Jakie są objawy uczulenia?

Czym jest gluten?

 

Gluten to powszechnie występujące w żywności białko roślinne. Można je spotkać w czterech najbardziej popularnych zbożach w Polsce, w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie.  Nie tylko w produktach z mąki żytniej, pszennej, owsianej i jęczmiennej, czy w płatkach owsianych i jęczmiennych będzie gluten. Jest to biało wykorzystywane w produkcji różnych innych produktów żywnościowych. Niekiedy występuje ono w niewielkich ilościach nawet w kiełbasach, wędlinach czy w owocach.

Uczulenie na gluten

Jeśli dziecko nie toleruje glutenu, można podejrzewać u niego alergię pokarmową, bądź celiakię, czyli całkowitą nietolerancję glutenu. Alergia na to białko roślinne może charakteryzować się różnym stopniem uczulenia.

U pacjentów uczulonych na gluten po jego podaniu w posiłkach mogą wystąpić następujące objawy:

  • zmiany skórne, w postaci wysypki lub szorstkich plam,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunki lub zaparcia,
  • problemy z układem oddechowym, w tym duszności, katar lub kaszel.

Jak żyć z alergią?

Po odpowiednim zdiagnozowaniu dziecka pod kątem alergii na gluten trzeba wdrożyć do jego codziennego żywienia odpowiednią dietę. Należy wykluczyć z diety alergika wszystkie produkty zawierające gluten. Zakazane będą wszelkie produkty zbożowe, m.in. bułki, chleb, wyroby cukiernicze, kasze, płatki, kawa zbożowe, czy niskogatunkowe kiełbasy, pasztety, pasztetowa, parówki, mielonki, sosy i zupy instant, musztardy, majonezy i panierowane półprodukty, gotowe desery, czy produkty z zawartością słodu i ekstraktu słodowego.

Ekspert ze sklepu Eko Skrzyneczka, który oferuje m.in. produkty bezglutenowe, podkreśla, że gluten w śladowych ilościach może występować w wielu produktach spożywczych, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Dlatego dobrym nawykiem jest czytanie etykiet produktów podczas robienia zakupów. Produkt nie będzie nadawał się do diety alergika, jeśli zawiera skrobię lub białko roślinne nieznanego pochodzenia.

Najlepiej przy ostrej alergii na gluten znaleźć sprawdzonego sprzedawcę, który dostarczać nam będzie regularnie produkty bezglutenowe. W sklepie Eko Skrzyneczka można kupić  dla dziecka czekoladę, chipsy i pieczywo bez zawartości alergizującego składnika.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz