Alby – za i przeciw

algi-algsRuszył nowy rok szkolny. Już za kilka miesięcy kolejne dzieci przeżyją jeden z bardziej pamiętnych dni w życiu naszego dziecka. Jako, że przygotowania tak naprawdę zaczną się lada moment w szkołach, warto już teraz poświęcić chwilę nad dniem Pierwszej Komunii Św. naszego dziecka.

Pamiętajmy, że Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim przeżycie duchowe, a nie rewia mody. Jeśli w ten sposób podejdziemy do tego ważnego dla nas i naszego dziecka wydarzenia, sam ubiór będzie miał znaczenie jedynie drugorzędne – nie powinien zaprzątać naszej uwagi. Wiemy jednak, że świat i rzeczywistość bywa zwykle zgoła inna. Warto zatem przyjrzeć się garści argumentów na temat alby, czyli uniwersalnego stroju komunijnego dla wszystkich dzieci, tak dziewczynek jak i chłopców.

Największą zaletą alb komunijnych jest ich uniwersalność. Jest to strój, z którego mogą korzystać chłopcy i dziewczynki. Wszystkie dzieci ubrane w jednakowy sposób to również doskonała okazja do ograniczenia wydatków związanych z zakupem komunijnego stroju. Alby są zwyczajnie tańsze od sukienek komunijnych czy chłopięcych garniturów, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Rodzic oszczędza zatem nie tylko czas, ale i pieniądze. Zakup alby to wyraźne ograniczenie kosztów i najlepszy sposób na powstrzymanie rewii mody, o której wspominaliśmy na wstępie tekstu. Wybór alb jako podstawowego stroju komunijnego to szansa na zatarcie różnic majątkowych i niezdrowej rywalizacji pomiędzy samymi dziećmi i co równie ważne, pomiędzy ich rodzicami. Komunia Święta to wydarzenie duchowe, a nie komercyjne i tak właśnie powinno być ono traktowane.

Problem z albami pojawia się w momencie, gdy część dzieci korzysta z tego typu stroju, a pozostałe dzieci ubierane są przez swoich rodziców w bogato zdobione sukienki (dziewczynki) lub eleganckie garnitury (chłopcy). Taka sytuacja może budzić pewne kontrowersje i zniechęcać pozostałych rodziców do korzystania z mniej dekoracyjnej alby. Mała dekoracyjność jest bowiem podstawową wadą tego typu stroju. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się narzucony z góry typ stroju, który obowiązuje w konkretnej parafii. Dzięki temu rodzice wiedzą czego powinni się trzymać, a dzieci komunijne ubrane są w podobny sposób. Jeśli jednak rzeczywiście rodzice chcą uniknąć sytuacji z „pokazem mody” wybór alby jako oficjalnego stroju komunijnego dla wszystkich dzieci będzie chyba najbardziej rozsądną decyzją.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz