Akcesoria rehabilitacyjne

Torn ligament and fractured boneWypadki, kontuzje i urazy to najczęstsze przyczyny konieczności rehabilitacji.

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na drogie stabilizatory i gadżety, które pozwolą utrzymać kości w prawidłowej pozycji. Złamania to często skutek małej ilości wapnia. Dzieciom szczególnie zaleca się spożywanie jogurtów czy serków, aby uzupełnić niedobory. Jak możemy pomóc sobie w przypadku kontuzji? Co powinniśmy kupić, aby stan naszego zdrowia się poprawiał? 

Ortezy

Ortezy to stabilizatory, które mają za zadanie zabezpieczyć daną strefę ciała przed urazami. Na przykład po wypadku, kiedy doznaliśmy mocnego uderzenia na którąś część ciała, lekarz zapobiegawczo zaleca noszenie ortezy, aby problem nie stał się poważniejszy i bardziej dokuczliwy. Ważne jest odpowiednie dobranie jej rozmiaru. Nie może być ona zbyt luźna, ponieważ zwyczajnie nie spełni ona swojej funkcji i będzie zupełnie bezużyteczna, a narażona na urazy kończyna nie będzie prawidłowo zabezpieczona. Zbyt ciasna orteza, może z kolei prowadzić do zakrzepów i poważniejszych urazów, niż nieużywanie jej w ogóle. Ortezy pooperacyjne mogą być jednoszynowe i dwuszynowe. 

Obuwie ortopedyczne

Obuwie ortopedyczne chroni dzieci i dorosłych przed wadami postawy. Odpowiednio dobrane obuwie pozwala na utrzymanie odpowiedniej postawy i zapobieganie nawrotom po urazie jak wypadek. Ważne jest, aby zostało one dobrane odpowiednio, pod okiem lekarza, który doradzi rozmiary i dopasuje odpowiedni kształt i rozmiar buta indywidualnie do potrzeb osoby. 

Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne to stosowane zapobiegawczo uzupełnienia wkładane do wnętrza buta. Bardzo często chronią one również przed płaskostopiem. Można zakupić je samemu, bez konsultacji z lekarzem. Należy jedynie dobrać je do rozmiaru buta. Wówczas uzyskamy najlepszy efekt. Dzieci narażone są na wady postawy, a tego typu dodatek uchroni je przed garbieniem się i pochylaniem. 

Stopy protezowe

Bywa, że stopa, która uległa wypadkowi nie nadaje się do leczenia i konieczna jest amputacja. Często również podczas choroby zakaźnej powstaje do martwicy kończyn, dlatego niezwykle pomocne są protezy kończyn, jak na przykład stopy protezowe, które można umieścić w miejscu amputowanej stopy, co umożliwi choremu swobodne poruszanie się po rehabilitacji. Wielu ludzi posiada protezy kończyć i funkcjonuje prawidłowo. 

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz