Agroturystyka – od czego zacząć?

agriculture-742744_640Przede wszystkim zacząć od zbadania własnych materialnych możliwości i od upewnienia się w tym, czy jesteśmy wystarczająco zdeterminowani by prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. Zaś materialne możliwości to nie tylko pieniądze. Wydaje się, że w przypadku gospodarstwa agroturystycznego najważniejsza jest baza (zwłaszcza nieruchomości) i atrakcyjność jej otoczenia.

Ktoś co prawda, nie bez racji, stwierdził kiedyś, że koniunktura nie musi być, że koniunkturę można tworzyć, ale w wypadku agroturystyki atrakcyjne otoczenie geograficzno-przyrodnicze bywa atutem bezcennym. Dlatego lepsze perspektywy stwarza planowanie gospodarstwa agroturystycznego nad jeziorami, w puszczy, w górach lub nad morzem niż na przykład na równinie bez dostępu do jeziora lub spławnej rzeki.

Pierwsze kroki…

Można dyskutować nad tym, co jest ważniejsze na samym początku – poznanie uwarunkowań prawnych, czy precyzyjny biznesplan wraz z projektem. Najlepiej, kiedy to idzie w parze. Jeśli idzie o formalności i uwarunkowania prawne to najprostszym wyjściem będzie udanie się do najbliższego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. To ważne, bowiem w aspekcie gospodarstwa agroturystycznego interpretacja Ustawy o usługach turystycznych, Ustawy podatkowej oraz Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wcale nie jest taka prosta.

Opracowując biznesplan zawsze się opłaci dokonanie precyzyjnego badania rynku, zwłaszcza w aspekcie lokalnej konkurencji i lokalnej oferty w kontekście turystyki wiejskiej.

Jeśli już podejmiemy decyzję…

Jeśli już podejmiemy decyzję o tym, że będziemy prowadzili gospodarstwo agroturystyczne to musimy się zdecydować na rodzaj księgowości i na to, które z naszych działań będą opodatkowane w ramach działalności gospodarczej mając na uwadze przede wszystkim część gastronomiczną.

Mimo to nie zapominajmy o reklamie doceniając w tym względzie ogromną rolę internetu. Nasz portal internetowy powinien już powstać przed oficjalnym rozpoczęciem działalności. Tu bardzo istotne jest opracowanie charakterystycznego logo naszego gospodarstwa oraz jego nazwy. Ważne też jest oznakowanie drogi prowadzącej do nas. Nie zapominajmy o folderach i ulotkach. Papierowa reklama nadal może dać dobry efekt promocyjny, bywa  że folder jest pamiątką dla gościa. Przykładem dobrej reklamy mamy między innymi w mazowieckiem.

Pamiętajmy jednocześnie, że skończyły się już czasy sprowadzania działalności gospodarstwa agroturystycznego głownie do bazy noclegowej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz