6 powodów, dla których warto założyć konto oszczędnościowe

Euro coins. Euro money. Euro currency.Co miesiąc obiecujesz sobie, że zaczniesz oszczędzać, ale nigdy nie udaje ci się odłożyć nadwyżki gotówki? A może masz jakieś oszczędności, lecz brak ci pomysłu na sensowne ich ulokowanie? W tych i innych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe, lokata terminowa, fundusz inwestycyjny – te wszystkie produkty bankowe zostały stworzone, aby umożliwić lokowanie kapitału. Nie każdy z tych instrumentów jest tak elastyczny, jak konto oszczędnościowe. Oto 6 powodów, dla których warto otworzyć taki rachunek.

Odsetki bez ryzyka straty

Umieszczając kapitał na koncie oszczędnościowym, możesz liczyć na odsetki wysokości nawet do kilku procent (zależy to od oferty banku, warto szukać atrakcyjnych promocji aby upewnić się, że korzystasz z produktu o najbardziej atrakcyjnym oprocentowaniu). Jednocześnie jest to sposób lokowania kapitału pozbawiony ryzyka utraty jego wartości.

Pieniądze, które nie pracują, tracą wartość

Kapitał trzymany w przysłowiowej skarpecie traci na wartości z powodu inflacji. Oznacza to, że za określoną kwotę co jakiś czas możesz kupić coraz mniej produktów. Dlatego właśnie pieniądze muszą wciąż na siebie pracować. Umieszczenie ich na oprocentowanym koncie oszczędnościowym to doskonały pomysł, jeśli nie masz odwagi na dokonanie odważniejszych inwestycji.

Z kontem łatwiej oszczędzać pieniądze

Zazwyczaj konta oszczędnościowe oferują pierwszą wypłatę środków w miesiącu za darmo. Za kolejną trzeba już zapłacić, zazwyczaj kilka-kilkanaście złotych. Dzięki temu konto oszczędnościowe nie jest traktowane jak zwyczajny rachunek rozliczeniowy, a klient dwa razy zastanawia się, zanim wypłaci kapitał. To bardzo ułatwia proces oszczędzania.

Ciągły dostęp do kapitału

Konta oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokat terminowych, obligacji lub funduszy inwestycyjnych gwarantują ciągły dostęp do kapitału. Innymi słowy, są to produkty, które nie wymaga tymczasowego zamrażania gotówki. W każdej chwili możesz wypłacić pieniądze i jedyne, co utracisz, to ewentualne odsetki za bieżący cykl.

Elastyczność produktu

Konta oszczędnościowe możesz założyć bez zobowiązań. Niekiedy banki nie wymagają nawet posiadania rachunku rozliczeniowego. Często dla nowych klientów lub dla nowych środków na koncie oszczędnościowym oferowane są promocje, jak atrakcyjne oprocentowanie przez określony czas. Elastyczność produktu, jakim jest konto oszczędnościowe, pozwala na wypłacanie środków w dowolnym momencie i umieszczanie ich na koncie oferującym bardziej atrakcyjne warunki.

Dodatkowe promocje i benefity

Atrakcyjne konta oszczędnościowe mogą wiązać się z wieloma korzyściami. Wysokie oprocentowanie to tylko jeden z benefitów. Klienci banków nierzadko mogą liczyć także na promocyjne warunki korzystania z innych produktów, na przykład konta osobistego albo lokat terminowych. Warto sprawdzić, czy założenie lokaty nie przynosi dodatkowych korzyści.

Polecane artykuły