5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie motocykla

Zbliża się lato, co oznacza rozpoczęcie sezonu dla motocyklistów. Marzysz o swoich własnych, dwóch kółkach? Dowiedz się o 5 rzeczach, na które warto zwracać uwagę przy zakupie motocykla.

1. Numer VIN

Numer ten określa producenta, sam pojazd oraz rok jego produkcji. Na jego podstawie możemy także dowiedzieć się o kilku parametrach naszego przyszłego motocykla. Sprawdzenia numeru VIN powinno się dokonywać zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy motocykl używany. Na jego podstawie będziemy w stanie porównać jego parametry rzeczywiste z tymi, które zachwala nasz sprzedawca. Ponadto, w bazie numerów VIN będziesz mógł dowiedzieć się, czy Twój upatrzony motocykl był kiedyś „uczestnikiem” wypadku, a szkody po nim zostały po prostu dobrze zamaskowane.

2. Układ hamulcowy, napędowy i stan ogumienia

Sprawdzając układ hamulcowy, warto zwrócić uwagę na grubość klocków hamulcowych oraz na tarcze hamulcowe. Przyjrzyj się im dokładnie, by stwierdzić, czy są krzywe, nierówno stare itd. Brunatna barwa płynu hamulcowego może świadczyć o jego starości. Koniecznie wciśnij klamkę hamulca. Jeśli okaże się, że „zapada” się do kierownicy, układ hamulcowy może być zapowietrzony. Przyglądając się oponom, oceń grubość oraz zużycie bieżnika, a także sprawdź datę ich produkcji. Dwie ostatnie cyfry w numerze DOT określają rok produkcji. Następnie, warto sprawdzić łańcuch oraz zębatki w układzie napędowym.

3. Rama i zawieszenie

Nie lekceważ uszkodzeń ramy. Najprościej mówiąc, rama powinna być prosta. Możesz sprawdzić to przy rozpędzeniu się do jakiejś prędkość i zobaczeniu czy motocykl będzie samoczynnie skręcał. W przypadku aluminiowej ramy, jeśli zauważysz drobne pęknięcia, może to świadczyć o tym, że była prostowana. Aby sprawdzić zawieszenie, usiądź na motocyklu oraz uważnie słuchaj i obserwuj, czy nie słuchać jakichś odgłosów stukania, luzu. Zawieszenie po ugięciu powinno wrócić do swojego pierwotnego położenia.

4. Ogólna ocena

Oceń ogólny stan motocyklu. Sprawdź, czy są jakieś uszkodzenia np. na końcówkach kierownicy, klamek sprzęgła czy hamulca, lusterkach itd. Jeśli dostrzeżesz dodatkowe miejsce spawania czy malowania, może to świadczyć, że motocykl jest powypadkowy i być może, nie nadaje się do dalszego użytkowania. 

5. Jazda próbna

Dzięki niej ocenisz, czy motocykl dobrze i poprawnie prowadzi się. Ponadto będziesz mógł skontrolować pracę silnika, zarówno przy odpalaniu, jak i podczas jazdy. Wszystkie odgłosy stukania i nietypowe zachowania motocyklu powinny dać Ci jasno do zrozumienia, że coś jest nie tak. A jeśli Twoje poszukiwania idealnego jednośladu są nadal bezowocne, możesz skorzystać z wypożyczalni motocyklów np. motorAG, aby zaspokoić  swój motocyklowy głód.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz