4 sposoby na to, jak dbać o zdrowie wiosną

sport bieganiePoszukaj wiosny na spacerze

 

Na przełomie zimy i wiosny warto rozpocząć spacery. Temperatura jest już wtedy na tyle przyjemna, że bez skrępowania zimnem można spacerować godzinami – po parkach, lasach, wytyczonych specjalnych ścieżkach. To doskonały sposób na dotlenienie organizmu, rozruszanie kości i wstęp do intensywniejszej aktywności. Spacerować może właściwie każdy – od młodych, po ludzi starszych. Jest to nie tylko fajny krok do spędzania wolnego czasu, ale też na zrzucenia paru zbędnych kilogramów.

 

A może nordic walking?

 

Ciekawym urozmaiceniem zwykłych spacerów może być spacer z kijkami, czyli nordic walking. W większych miastach w Polsce organizują się specjalne grupy z trenerem, który uczy, jak odpowiednio stawiać kroki i jakie ruchy wykonywać. Dzięki spacerze z kijkami pracy poddawana jest znaczna część mięśni – utrzymuje się prawidłowa postawa ciała, odciąża kręgosłup. Koszt kijków do nordic walking nie jest duży – można je kupić już za kilkadziesiąt złotych. W Polsce utarło się, że jest to aktywność dla seniorów, tymczasem na zachodzie z kijkami biegają wszyscy – może i u nas wkrótce się to zmieni.

 

Bieganie na topie!

 

Nietrudno zauważyć, że biega cała Polska. Szczególnie wieczorami można spotkać biegaczy  – każdy podążający swoim tempem. Do rozpoczęcia biegania nie potrzeba dużych nakładów finansowych – na początek wystarczą sportowe buty, z czasem jednak warto zaopatrzyć się w profesjonalne buty do biegania. Zanim jednak rozpoczniecie przygodę z tym sportem, warto spytać lekarza pierwszego kontaktu, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli nie, możemy rozpocząć treningi, na początku biegu przeplatanego z szybkim spacerem, dopiero z czasem biegu bez przerwy. Bieganie nie tylko poprawia ogólną kondycję fizyczną, ale też modeluje sylwetkę oraz wpływa na dobre samopoczucie. Z czasem kondycja może być tak dobra, że możesz zacząć brać udział w oficjalnych biegach na różne dystanse.

 

Pokonuj kilometry na rowerze

Jazda na rowerze również wpływa na ogólną kondycję i zdrowie. Sieć ścieżek rowerowych i miejsc gdzie można jeździć jest duża, a pokonywanie kolejnych kilometrów motywujące. Na rowerze również może jeździć każdy – dzięki temu pracują stawy, a odciąża się kręgosłup. Jeśli nie masz roweru, poszukaj go np. na targu staroci lub na aukcjach internetowych. Rower można kupić już za kilkaset złotych.

 

Technologia Ci pomoże

Jeśli masz motywację do aktywności wiosną, możesz ją jeszcze wzmocnić, używając aplikacji na smartfona. Dzięki nim nie tylko będziesz mógł mierzyć dystans, który pokonałeś, ale również porównywać swoje poczynania ze znajomymi. Nic tak nie motywuje, jak rywalizacja. Aplikacje występują zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej – innymi słowy każdy znajdzie coś dla siebie.

Monika Wardec
Artykuł został przygotowany w oparciu o www.i-apteka.pl/pol_m_Dieta-Odchudzanie-452.html

Polecane artykuły

Dodaj komentarz