4 cechy dzięki którym kobiety są dobrymi inwestorami

Closeup image of businessman drawing  graph,business strategy asCoraz więcej kobiet próbuje swoich sił na giełdzie, rynku nieruchomości oraz rynkach walutowych. Choć te rynki nadal pozostają zdominowane przez mężczyzn, to właśnie kobiety mogą pochwalić się kilkoma cechami pozwalającymi osiągać ponadprzeciętne rezultaty. Jakie cechy sprawiają, że kobiety mogą być świetnymi inwestorami?

Giełda papierów wartościowych, fundusze inwestycyjne i rynki walutowe – te obszary inwestycyjne zupełnie niesłusznie uważane są za męską domenę. Nie tylko wiedza i doświadczenie, ale i cechy osobowości inwestora mogą decydować o jego sukcesie. Szczególnie na etapie stawiania pierwszych kroków to właśnie panie mogą wykazywać wiele potrzebnych atrybutów – na przykład rozwagę i ostrożność, cierpliwość, wielozadaniowość oraz skrupulatność. Nie wierz dłużej w stereotypy mówiące o tym, że świat inwestycji i biznesu należy do mężczyzn – i ty możesz zostać inwestorem odnoszącym sukcesy.

 

Rozwaga i pokora

Kobiety mają mniejszą tendencję do przeceniania swoich możliwości, niż panowie. Taka pokora w działaniu może okazać się bardzo przydatna na początku drogi inwestora. To właśnie panie mają większe szanse na niewielkie straty, gdyż jest mniej prawdopodobne, że już podczas stawiania pierwszych kroków będą inwestować w ryzykowne produkty. Panie będą raczej koncentrować się na produktach o mniejszym ryzyku, takich jak zrównoważone  fundusze inwestycyjne, obligacje czy papiery dłużne, a dopiero potem wchodzić do świata giełdy, rynków walutowych czy też takich produktów bankowych, jak fundusze inwestycyjne opierające swój portfel na akcjach. Kobiety będą też wykazywać mniejszą skłonność do brawury niż ich koledzy po fachu. Po pewnym czasie może być to przeszkoda, gdyż nadmierna ostrożność może prowadzić do przepuszczenia dobrych okazji. Szczególnie na początku nauki inwestowania zbalansowane podejście jest jednak bardziej pożądane, gdyż ewentualne błędne decyzje będą mniej kosztowne niż brawurowe próby uzyskania kilkudziesięcioprocentowych zysków.

 

Wielozadaniowość i zdolność planowania

To właśnie kobiety znane są ze swoich bardzo rozwiniętych zdolności organizacyjnych. Łączenie prowadzenia domu, wychowywania dzieci oraz pełnoetatowej pracy wymaga nierzadko niemałej żonglerki czasem i bardzo daleko posuniętego planowania logistyki codziennych zajęć. Kobiety są także znane ze swojej skrupulatności i oszczędności, a te przejawiają się szczególnie podczas planowania domowych wydatków. To właśnie zdolność do oszczędzania i długofalowego planowania domowego budżetu może okazać się kluczowy w karierze początkującego inwestora. Te cechy przydają się w momencie planowania oraz realizowania strategii inwestycyjnej – zarówno krótkofalowej, jak i długofalowej. Dodatkowo, panie bywają bardziej cierpliwe, niż ich koledzy po fachu. Ta właśnie cecha pozwala na trzymanie się planu inwestycji w długofalowej perspektywie, co ma niebagatelne znaczenie na rynku akcji.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz